Kilka ciekawostek, czyli poznajmy pizzę bliżej

Kuchnia włoska nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Daniem, które z Włoch zawędrowało nawet na inne kontynenty, jest pizza. Również Polacy pokochali to danie, a zjedzenie pizzy w Zabrzu czy jakimkolwiek innym mieście nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Zanim sięgniemy po kawałek pysznej pizzy, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Gdzie narodziła się pizza?

Wiele osób błędnie sądzi, że pizza powstała we Włoszech. Ci, którzy zajmują się historią kulinariów, zgodnie twierdzą, że pierwszych śladów pieczenia mączystych placków należy szukać aż w starożytnym Egipcie. Następnie zwyczaj ten pojawił się w starożytnej Grecji, a dopiero stamtąd zawędrował do Rzymu. Miało to miejsce około 500 roku przed narodzinami Chrystusa. Samo określenie pizza pierwszy raz zostało użyte w roku 997 naszej ery, a więc naprawdę późno. Bardzo długo pizza była daniem niższych sfer społecznych.

Pizza ma swoje święto

Dzisiaj pizza jest jednym z dań narodowych Włoch. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ma ona nawet swoje święto. Przypada ono 9 lutego i jest to Międzynarodowy Dzień Pizzy. Idąc na pizzę tego dnia, w wielu pizzeriach można liczyć na naprawdę atrakcyjne zniżki. Warto skorzystać z takiej okazji.

Ciasto cienkie czy grube?

Większość z nas jest zdania, że prawdziwa pizza to tylko ta na cienkim cieście. Tymczasem okazuje się, że we Włoszech można skosztować również pizzy na cieście grubym. Co ciekawe, grubość ciasta uzależniona jest od regionu, w którym pizzę jemy. Niezależnie od tego, jak grube jest ciasto, zawsze powinno ono być wyrabiane ręcznie z dobrego gatunku mąki. Ważne jest, aby wyrobione ciasto nie było przechowywane zbyt długo, ponieważ może przerosnąć. Najlepsze ciasto wypiekane jest w piecu chlebowym opalanym drewnem. Panująca w nim temperatura jest naprawdę bardzo wysoka, co sprawia, że pizza piecze się dosłownie w kilka minut.

Pizza to danie, które podbiło cały świat. Kochają ją nie tylko Włosi, ale również Polacy, Niemcy, Skandynawowie, a nawet Amerykanie. Z pewnością świat kulinariów byłby mniej fascynujący bez tego dania kuchni włoskiej.