Bitwa o skuteczne trawienie

Trawienie pokarmów może wydawać się czynnością wręcz banalnie prostą. Wystarczy coś połknąć, a potem już sobie nasz organizm sam z tym radzi. Jak konkretnie? Rzadko kiedy się tym interesujemy, ponieważ zazwyczaj nie mamy takiej potrzeby. Wszystko jest w najlepszym porządku, a cały układ trawienny działa bez zarzutów. Tylko czasami zdarza się niestrawność, biegunki, bóle brzucha czy wzdęcia. W bardziej poważnych przypadkach dochodzi do przewlekłego zapalenia jelita czy nawet deficytów różnych ważnych substancji, które spożywamy regularnie i w odpowiednich ilościach, ale mimo wszystko jest ich za mało. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Skomplikowany proces trawienia

Zacząć trzeba od tego, że trawienie jest tak naprawdę bardzo skomplikowanym procesem, w którym zachodzą nawet zjawiska kwantowe. Na prawach mechaniki kwantowej oparte jest działanie chociażby enzymów, które poprzez tunelowanie pojedynczych nukleotydów atomowych sprawiają, że postaci stabilne substancji przestają być trwałe i istnieje możliwość ich rozłożenia na prostsze, dające się wchłonąć cząsteczki. Mniejsza jednak o to, bo przynajmniej na tym etapie naszego rozwoju naukowego, nic na tym polu nie zdziałamy. Na teraz ważniejsze jest to, że w naszym organizmie oprócz mechanizmów stworzonych przez sam organizm, działa jeszcze masa symbiotycznych bakterii, które zadomowiły się w naszych jelitach, w tym miedzy innymi bakterie kwasu mlekowego. Probiotyk na biegunkę przyjmujemy właśnie dlatego, że coś jest nie tak z tymi bakteriami i trzeba je odbudować.

Bitwa o skuteczne trawienie

Symbioza i pasożytnictwo

Probiotyk na biegunkę zawiera pożyteczne bakterie oraz pożywkę dla nich. Bakterie te zostały zniszczone przez biegunkę i teraz jelito jest jałowe. Powstaje w nim przestrzeń dla bakterii, które szkodzą, a nie ma w nich bakterii, które pomagały trawić. U zdrowej osoby problem ten z czasem ulega poprawie i dochodzi ona do zdrowia. Jeśli jednak ktoś ma osłabiony organizm, problem może się utrzymywać przez bardzo długi czas i wyniszczać organizm jeszcze bardziej. Dlatego zwłaszcza w przypadku przewlekłych problemów ze strony układu pokarmowego naprawdę warto jest reagować i nie czekać, aż w naturalny sposób wszystko wróci do normy.