Kurkuma – przyprawa cenna dla zdrowia

Kurkuma, to stosowana szczególnie w kuchni azjatyckiej przyprawa, która znana jest ze swojego intensywnego pomarańczowo-żółtego koloru i wyrazistego, dość ostrego smaku. Warto jednak wiedzieć, że oprócz walorów smakowych, kurkuma ma też wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Kurkuma – właściwości zdrowotne

Korzeń kurkumy znany jest także pod nazwami szafran indyjski lub ostrzyż długi. Roślina ta pochodzi z Indii. Jest bogatym źródłem kurkuminy, która jest silnym przeciwutleniaczem. To substancja, która ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, przeciwdziała też procesom starzenia. Kurkumina odpowiada za wyrazisty, żółty kolor kurkumy, która jest jednym z głównych składników popularnej mieszanki przypraw – curry.

Kurkuma - przyprawa cenna dla zdrowia

Kurkuma pozytywnie wpływa na układ trawienny. Ułatwia rozkład białek, oczyszcza organizm z toksyn, zapobiega wzdęciom i poprawia przemianę materii. Ma też właściwości przeciwzapalne, ułatwia gojenie się ran. Zawarte w jej kłączu kurkuminoidy wzmacniają system immunologiczny, przyczyniają się też do ochrony organizmu przez zachorowaniem na nowotwory.

Aby skorzystać z cennych właściwości kurkumy, można dodawać do potraw jej sproszkowane kłącze. Wystarczy tylko szczypta, ponieważ zbyt duża ilość może zepsuć smak dania. Niektórzy dodają kurkumę do kawy czy mleka. Dla zdrowia można też pić ją z wodą. Innym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, którym nie odpowiada intensywny smak tej przyprawy, jest preparat kurkuma w kapsułkach

Ekstrakt z kłącza kurkumy jako suplement diety

Kurkuma jako lekarstwo wykorzystywana była już przed wiekami w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej jako środek na stany zapalne, ból głowy, bóle miesiączkowe oraz problemy trawienne. Podziemne kłącze kurkumy wyglądem przypomina imbir, najczęściej stosuje się ją jednak w formie sproszkowanej.

Kurkuma w kapsułkach to suplement diety, pozwalający w pełni wykorzystać cenne właściwości  kurkumy. Preparaty tego typu zazwyczaj wzbogacone są też w inne, odpowiednio dobrane składniki, takie jak np. ekstrakt z owoców czarnego pieprzu, który zawiera piperynę – substancję wspomagającą odpowiednie wchłanianie kurkuminy. Pozwala to znacznie lepiej wykorzystać dobroczynne właściwości kurkumy, która jest lepiej przyswajalna w postaci tabletek niż jako przyprawa dodawana do jedzenia.

Kapsułki z wyciągiem z kurkumy są łatwe do połknięcia. Poleca się je w profilaktyce nowotworów, choroby Alzheimera czy depresji. Tabletki z wyciągiem z kurkumy można  kupić w większości aptek, sklepów zielarskich lub przez internet. Kurkumę jako jeden ze składników zawiera też wiele suplementów diety polecanych dla seniorów.