Naturalne wspomaganie laktacji – co warto wiedzieć

Problemy z laktacja mogą mieć różne podłoża. W przypadku niektórych z nich pomocne okazują się zioła wspomagające laktację. Zobacz, które rośliny dobrze wpływają na produkcję mleka u karmiących piersią mam.

Naturalna moc ziół

Już od starożytności zioła były stosowane przez ludzi na najróżniejsze dolegliwości zdrowotne. Od setek lat kobiety stosują zioła jako naturalny sposób na problemy z laktacją. Napary z ziół bogate są w wiele składników odżywczych i witamin, które potrzebne są młodej mamie. Napary pomagają również zachować odpowiednie nawodnienie organizmu.


Zioła wspomagają stan fizyczny i psychiczny matki. Ponadto przypuszcza się, że poprawiają smak i zapach mleka przez co jest ono atrakcyjniejsze dla dziecka. Zachęcone dziecko chętniej ssie, a taka regularna stymulacja piersi jest kluczowa dla poprawy laktacji.
Zioła na laktację można spożywać w formie naparów, herbatek lub kapsułek. Stosując je należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu – zbyt mała ilość może być niewystarczająca by zadziałać, natomiast zbyt duża może powodować skutki uboczne.

Obecnie nie trzeba samodzielnie szukać, zrywać i suszyć ziół. Suszone rośliny, herbatki lub preparaty z wyciągiem, np. takie jak Lactosan Fix bez problemu znajdziemy w sklepie zielarskim lub aptece.

Naturalne wspomaganie laktacji – co warto wiedzieć

Zioła na laktację – przykłady

Kozieradka

Zaliczana jest do tzw. ”ziół mlekopędnych”. Jest jednym z najpopularniejszych ziół wspierających laktację.  Oprócz tego napar z liści lub nasion łagodzi dolegliwości w bólu brzucha, niestrawność oraz ma działanie przeciwzapalne.

Pokrzywa

Napar z liści pokrzywy dostarcza organizmowi wielu substancji odżywczych m.in. żelaza, witaminy A, C i K, potasu, wapnia, fosforu i magnezu.

Drapacz lekarski

Drapacz lekarski jest źródłem wielu mikroelementów, które wzmacniają ogólny stan organizmu. Stosowany jest w celu wzmożenia laktacji.

Rutwica lekarska

Wykazuje działanie mlekopędne i moczopędne. Działa również antyhiperglikemicznie.

Anyż

W owocach anyżu znajduje się olejek zawierający anetol. Pobudza on wydzielanie prolaktyny zwiększającej produkcję mleka.

Uwaga na niektóre zioła

Koper włoski

Koper włoski jeszcze do niedawna był uznawany za jedno z najpopularniejszych ziół wspierających proces produkcji mleka. Okazuje się jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania naparów z kopru włoskiego w czasie karmienia piersią. Wynikają one głównie z dużej ilości fitoestrogenów zawartych w tej roślinie, które mogą zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu.

Mięta

Mięta bardzo często stosowana jest jako lek na różne dolegliwości żołądkowe. W tym obszarze jej działanie jest jak najbardziej skuteczne, jednakże warto pamiętać, że mięta może powodować hamowanie produkcji pokarmu.

Szałwia

Szałwia hamuje produkcję pokarmu, dlatego jest stosowana w przypadku nadmiernej produkcji mleka.