Jak skutecznie wspierać swój kręgosłup – przegląd zabiegów

Kręgosłup boli nas z przynajmniej kilku powodów. Podczas gdy jedna grupa pacjentów zmaga się z konsekwencjami mało aktywnego trybu życia, inne cierpią przede wszystkim dlatego, że budowa ich ciała nie jest prawidłowa. Zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych może być też konsekwencją urazu lub choroby, często niezauważonej w momencie jej przechodzenia. Na szczęście, niemal w każdym przypadku lekarz jest w stanie zalecić zabiegi przynoszące rzeczywistą ulgę.

Jak skutecznie wspierać swój kręgosłup - przegląd zabiegów

Zacznij od diagnostyki

Kręgosłupowi możemy zrobić krzywdę na wiele sposobów. Nie pomożemy mu zatem między innymi wówczas, gdy podejmiemy decyzję o leczeniu się na własną rękę i poddawaniu się określonym zabiegom tylko dlatego, że przyniosły ulgę któremuś ze znajomych. W pierwszej kolejności warto więc pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu lekarskiego. Przyjąć może nas zarówno neurolog, jak i ortopeda, w każdym przypadku możemy bowiem liczyć na właściwą diagnostykę. Wady kręgosłupa często można wykryć już podczas testów funkcjonalnych, lekarz może jednak zlecić również wykonanie RTG, rezonansu magnetycznego albo tomografii. Zabiegi przepisane w oparciu o wyniki profesjonalnych badań dają największe szanse na odzyskanie pełni zdrowia.

Kinezyterapia

Nie wszystkie zabiegi na kręgosłup są tak samo popularne, kinezyterapia, a więc leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu, jest jednak polecana przez zdecydowaną większość lekarzy. Kinezyterapia pozwala nie tylko na pozbycie się dolegliwości bólowych, ale i na poprawę wydolności organizmu. Wykonując zalecenia lekarza naprawdę sumiennie można też liczyć na to, że uda się nam zrzucić zbędne kilogramy.

Neuromobilizacje

Ta grupa zabiegów zakłada napinanie nerwów dzięki właściwemu ustawieniu kończyny, działa więc wprost na układ nerwowy. Pacjenci doceniają to, że zabiegi nie obciążają uch fizycznie, zwracają też uwagę na to, że pomimo oddziaływania na nerwy, nie zmagają się z dolegliwościami bólowymi podczas kolejnych sesji. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza, jeśli diagnoza wskazuje na patologiczne napięcie tkanek kurczliwych.

Te i szereg innych zabiegów rehabilitacyjnych możesz przeprowadzić w Willi Wojnar.