Czy implanty zębowe to rozwiązanie dla każdego?

Czy implanty zębowe to rozwiązanie dla każdego?

W dzisiejszych czasach wiele osób, które utraciły ząb, decyduje się na wstawienie implantu. Niejedna klinika dentystyczna reklamuje na swojej stronie internetowej zalety takiego rozwiązania, nie informując jednocześnie o wszelkich możliwych przeciwwskazaniach do wykonania tego typu zabiegu. Zanim odpowiesz sobie na pytanie: „czy implantacja jest dla mnie?”, przeczytaj ten artykuł!

Istnieje sporo ogólnych przeciwwskazań do wstawienia implantów – są to poważne zastrzeżenia, związane zazwyczaj z wiekiem lub stanem zdrowia osoby, która chciałaby poddać się takiej operacji. Otóż implantacji nie wykonamy w przypadku osób, których kości szczęki są jeszcze w stanie wzrostu – implanty nie przyjmują się u nastolatków i w przyszłości, za kilka lat, trzeba u nich podjąć drugą próbę. Kobiety będące w ciąży również powinny odłożyć taki zabieg na później, ze względu na jego inwazyjność oraz rodzaj stosowanego znieczulenia.

Zobacz:

Kolejne przeciwwskazania to np. nieustabilizowana cukrzyca – w przypadku braku remisji (ustąpienia najbardziej dokuczliwych objawów w tej chorobie), pacjent cierpi także z powodu problemów z krzepnięciem krwi. Słaba krzepliwość utrudnia gojenie się ran powstałych po operacji wszczepienia tytanowych korzeni. Innym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na adaptację sztucznego korzenia (fachowo używa się określenia „osseointegracja”), jest zaawansowana osteoporoza – ten typ choroby charakteryzuje się wyjątkowo dynamicznym rozwojem. w rezultacie, ubytek kości postępuje w oszałamiającym tempie, co wiąże się z kiepskimi rokowaniami. Inne sytuacje, które budzą wątpliwości, to czynna choroba nowotworowa u pacjenta (często stosuje się leczenie radioterapią, co wyklucza jednoczesne zabiegi implantacji), czy też groźne, wyniszczające choroby autoimmunologiczne – z AIDS włącznie.

Niewystarczająca lub niewłaściwa higiena jamy ustnej jest kolejnym czynnikiem, który decyduje o niezakwalifikowaniu pacjenta do implantacji. Dzieje się tak w przypadku, gdy taka osoba jest nałogowym palaczem tytoniu, czy też gdy popadła w nałóg alkoholizmu lub narkomanii i nie jest w stanie zapanować nad dbałością o właściwą higienę.

Dodaj komentarz