Co powinniśmy wiedzieć o zapłodnieniu In vitro

W Polsce zabiegi In vitro nie są jeszcze tak bardzo popularne, a to przez to, że nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niewiele par stać na wydatek rzędu 10 000zł, a tyle właśnie kosztuje przeprowadzenie kompleksowego zabiegu w specjalistycznej klinice, która zapewni jak najlepsze warunki dla pacjentki. Metoda In vitro polega na wszczepieniu plemnika do komórki jajowej w sterylnych warunkach, w laboratorium. Dopiero po zapłodnieniu komórki jajowej jest ona umieszczana w macicy.

Co powinniśmy wiedzieć o zapłodnieniu In vitro

Nie zawsze jednak jest to skuteczny sposób, ponieważ zarodek tylko w około 40% przypadków zagnieżdża się w niej. Jeżeli jednak odniesie się sukces to ciąża powinna mieć już naturalny przebieg. Trzeba mieć jednak uwagę na poprawkę, iż czasem ciąża może zostać przerwana z innych powodów i dojść do poronienia. Cały proces zapłodnienia In vitro jest niezwykle skomplikowany i warto wybrać do tego jak najlepszą klinikę. W pierwszej fazie dochodzi do stymulacji hormonalnej. W tym czasie nowopowstały jajnik wykształca więcej pęcherzyków, które sprawiają, że szansa na zajście w ciążę wzrasta.

Aby tak się jednak stało kobieta musi zażywać specjalne leki przez niemal dwa tygodnie. Następnym punktem procesu będzie pobranie komórek jajowych. Kobieta do zabiegu powinna przystąpić na czczo, a więc bez śniadania. Bezpośrednio po nim może udać się do domu, jednak na dobę po nim nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych. Kolejnym etapem są działania laboratoryjne, a więc wyselekcjonowanie najlepszych plemników z nasienia. Następnie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Jeżeli dojdzie do powstania zarodka to jest on umieszczany jamie macicy. Metodę tę stosuje się najczęściej w następujących przypadkach. U kobiet z niedrożnością jajowodów, donacją komórki jajowej czy też zaburzeniem pracy jajników. Również do zastosowania tej techniki dochodzi, gdy nasienie mężczyzny nie jest najlepszej jakości.

Trzeba mieć ponadto świadomość, że metoda In vitro niesie ze sobą pewne ryzyko w postaci infekcji, a nawet choroby nowotworowej. Może ponadto dojść do mnogiej ciąży, gdzie powstanie wiele zarodków.

Dodaj komentarz