Właściwości i zastosowanie mięty pieprzowej

Od dawien dawna ludzie leczyli się ziołami. Współcześnie mało który człowiek ich używa, wierząc w moc gotowych leków, dostępnych w aptekach. Większość zupełnie nie jest świadoma tego, że praktycznie w każdym farmakologicznym specyfiku znajdują się zioła, które z powodzeniem można hodować samodzielnie w domu. Leczenie ziołami kojarzy się z piciem niesmacznych naparów albo okładaniem ciała zieloną mazią, jednak wcale tak nie musi być.

Właściwości i zastosowanie mięty pieprzowej

Owszem, obie te metody są ogromnie skuteczne, ale zioła nie muszą być nudne, gorzkie, cierpkie i nieestetyczne. Większość z nich spokojnie można używać podczas gotowania. Zamiast używać mieszanek gotowych przypraw, które oprócz konserwantów i chemicznie przetwarzanych ziół nie mają nic wartościowego, świetnym pomysłem jest kupowanie suszonych ziół, a jeszcze lepszym rozwiązaniem ich hodowanie. Świeże zioła mają jeszcze większe właściwości odżywcze oraz intensywniejszy aromat, który subtelnie wypełnia mieszkanie na co dzień, a w trakcie używania ich w kuchni, sprawiają że jedzenie nabiera nowego – zdrowszego – smaku. Właściwie każdy słyszał kiedyś o mięcie. Roślinę tę z łatwością można spotkać w lasach czy nad jeziorami. Wiele produktów spożywczych, dostępnych w sklepach, jest nią aromatyzowanych. Nikt nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wartościowa jest mięta. Zawiera ona w sobie między innymi kwas askorbinowy, karoten, rutynę, apigeninę, betainę, kwas oleanowy i ursulowy oraz witaminę C i A, a także żelazo, wapń, potas i magnez. Nazwa tego zioła pojawiła się po raz pierwszy w mitologii greckiej.

Pochodzi ona od imienia nimfy leśnej Mintho, która zeszła do Królestwa Podziemnego i została kochanką Hadesa, który przemienił ją w roślinę, aby oszczędzić jej prześladowań ze strony swojej zazdrosnej żony. Rzym, z kolei, miał swoją Menthe, będącą personifikacją ludzkiego rozumu. Z racji tego rzymscy adepci filozofii nosili na głowie wianki z mięty. W starożytnym Egipcie używano jej przy balsamowaniu zwłok. Mięta pieprzowa bardzo często mylona jest z miętą dzikorosnącą. Warto wiedzieć, że różnią się one smakiem. Pieprzowa ma chłodzący posmak, zaś dzikorosnąca – lekko „gryzący”. Mięta pieprzowa ma wiele właściwości, między innymi picie jej naparu poprawia apetyt i pobudza trawienie. Ponadto, można ją stosować przy kolce jelitowej, skurczach żołądka oraz podczas chorób dróg żółciowych czy na bóle menstruacyjne. Roślina ta posiada także właściwości uspokajające, dezynfekujące i lekko znieczulające. Można także robić okłady z jej naparu, które mają właściwości przeciwobrzękowe, a także stosować inhalacje, podczas nieżytu oskrzeli i gardła czy zwykłego przeziębienia, gdyż doskonale rozrzedza śluz. Mięta ma także szerokie zastosowanie w gotowaniu. Można robić z niej sosy. Stanowi ona również idealną dekorację do deserów i drinków. Dzięki intensywnemu zapachowi, olejek mentolowy pozyskiwany z tej rośliny stosowany jest w kosmetykach i perfumach.

Uprawa mięty jest niezwykle łatwa, ponieważ rozmnaża się przez podział kłączy i jest w pełni mrozoodporna.

Dodaj komentarz