Jak można leczyć niepłodność?

W życiu większości par nadchodzi moment, w którym zaczynają myśleć o założeniu rodziny. Rozpoczynają się starania o dziecko. I nagle pojawia się problem – minął rok, a efektów nie widać, mimo że żadne z partnerów nie ma uszkodzonych narządów ani nie stosuje leków antykoncepcyjnych. Zaczyna się panika, ponieważ może być tak, że któreś z partnerów jest bezpłodne. Pojawia się kryzys. Przeważnie jest tak, że kobieta pierwsza poddaje się badaniom na płodność, jako że jest pod stałą pieką ginekologa.

Jak można leczyć niepłodność?

W chwili, kiedy okaże się, że to nie jej wina, bada się mężczyznę. To może być niekiedy wybitnie trudne, jako że zdarzają się dumni mężczyźni, którzy unikają badań, ponieważ uważają, że ich wynik może zaważyć na stopniu ich męskości. Najważniejszą rzeczą w takiej sytuacji jest nie panikowanie. To, że kobieta nie może zajść w ciążę, nie musi być od razu sygnałem bezpłodności któregoś z partnerów. Przyczyn może być wiele. Warto tutaj zaznaczyć, że taki stan nazywa się niepłodnością, ponieważ pojęcie „bezpłodności” oznacza trwałą niemożność posiadania potomstwa w wyniku braku jajników lub jąder. Niepłodność można leczyć. Pierwszym krokiem, który należy wykonać w tym kierunku, to znalezienie przyczyn takiego stanu. Głównymi przyczynami mogą być cukrzyca, choroby weneryczne, genetyczne, tarczycy oraz narządów rodnych. Stosowanie mocnych używek i niektórych lekarstw też może zaważyć na zdolności rozrodczej człowieka. U niektórych mężczyzn może także być efektem spodziectwa lub ejakulacji wstecznej. Ogromny wpływ na płodność ma także otyłość lub anoreksja. Nadmierny stres oraz problemy psychologiczne także mogą doprowadzić do niepłodności.

Ten problem u mężczyzn polega na zbyt małej ilości plemników, co przeważnie naprawia się farmakologicznie (stymulowanie spermatogenezy). Oprócz tego ważne, żeby mężczyzna aktywnie wypoczywał, był na niskotłuszczowej diecie, bogatej w duże ilości owoców i warzyw oraz zażywał witaminy A, C, E i cynk, ponieważ poprawiają one jakość nasienia. Kobiety także powinny zażywać witaminy, a zwłaszcza kwas foliowy, który zapobiega poronieniom. Problem od strony kobiet jest dużo bardziej skomplikowany. Rozróżnia się dwa rodzaje niepłodności: sterilitas, czyli trwała niemożność zajścia w ciążę oraz infertilitas – niemożność donoszenia ciąży. Jedną z metod leczenia niepłodności u kobiet może być stymulacja owulacji przy użyciu leku – klomifenu albo chirurgiczne udrażnianie układu rozrodczego, które stosuje się także u mężczyzn. Stosowane są także inseminacje domaciczne, czyli umieszczanie nasienia w pochwie oraz różne warianty zapłodnienia pozaustrojowego.

Powstaje coraz więcej klinik, do których można się udać w celu zbadania oraz leczenia. Większość placówek prowadzi indywidualne spotkania dla par, podczas których przeprowadzany jest wywiad, na którym lekarz zapoznaje się z historią chorób partnerów oraz z ich trybem życia oraz stanem psychicznym, a po nim partnerzy wysyłani są na badania, co pozwala sprawnie zdiagnozować po czyjej stronie leży wina i podjąć błyskawiczne kroki w leczeniu.

Dodaj komentarz